Ağız kokusu için basit lakin pratik önlemler

Ağız kokusu için basit lakin pratik önlemler
2 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 131 kez okundu.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi: Bakteriler kadar üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden fazla çevresini etkiler ve sosyal hayatı negatif olarak etkiler.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bakteriler göre üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı olumsuz olarak etkiler.

 

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağızda kalan besinler çürüyerek ağız kokusu oluşturabilir Diş eti problemleri ağız kokusu oluşmasına niçin olabilir Mide rahatsızlığı yer alan kişilerin ağzında koku oluşabilir Diş yapısında bozukluk bulunanlarda koku olabilir Dişlerinde çürük ya da irin bulunan şahısların ağızları kokabilir Ağız ve diş bakımına yeteri dek itina göstermeyen kişilerde Ağız kuruluğu yaşan kişilerde Sinüslerinde sorun bulunan kişilerde Karaciğer ve akciğer problemleri yaşayanlarda Şeker hastalarında Şıkça kahve ve nehir tüketenlerde Baharatlı yiyecekleri aşırı tüketenlerde ağız kokusu meydana gelebilir.

Ağız kokularında yapılması gerekenler
– Bütün çürükler çare edilmeli.
– Diş eti hastalığı tedavi edilmeli. Cepler ve diş taşları önlenmelidir.
– Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Ağız kokusunu durdurmak için bunları uygulayın
– Her öğünden daha sonra dişlerinizi 3 dakika fırçalayınız ve günde bir kere diş ipi kullanınız.
– Diş fırçanızı kuru ve pak bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonradan adamakıllı yıkayınız.
– Dil çok girintili ve pütürlü yapısı nedeniyle bakterilerin rahatça yerleşip zor temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve bilhassa arkadaki kısmının fırçalanması kokuyu durdurmak açısından önemlidir.
– Nane şekeri,ağız spreyleri yada gargaralar ağız kokusunu önlemez yalnızca kısa bir süre (5-7 dk) önler.
– Ağız kokusunu durdurmak için su ve hidrojen peroksit ’den hazırlayacağınız bir gargara olumlu etki yaratabilir.
– Gıda kaynaklı (sarımsak ,soğan,alkol vb) kokularda ise ertesi sabahleyin aç karnına içilen bir kadeh soğuk süt kokuyu bariz miktarda azaltır.

 

Etiketler:

Ağız kokusu için basit lakin pratik önlemler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Deep Web dedi ki:

    Ağız kokularından hemen hemen herkes şikayetçidir. Bunun en büyük sebebi ağız bölgesinde yer alan bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalması ve düzensiz bakılması sonucunda yemek parçacıkların cürümesiyle ortaya çıkan kötü bir kokunun yayılmasıdır. Bu sebeple ağzımızı her yemek sonrasında muhakkak çalkalamak gerektiği ve düzenli olarak fırlamamız sayesinde bu kötü kokuların ortadan kaybolmasını sağlayabiliriz.

  2. Berkan Gönül dedi ki:

    Basit ama pratik bir çözüm : sprey 🙂

Sayfa başına git