Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
30 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 135 kez okundu.

Ağız kokusu birçok kişinin dertleri arasında yer almakla birlikte sosyal hayatı negatif yönde etkileyen ve özgüven eksikliği yaratan nahoş bir durumdur. Ağız kokusunun nedenleri arasında diş eti problemleri, diyabet, açlık ve mide rahatsızlıkları bulunabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusu çoğu kişinin dertleri arasında yer almakla birlikte sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen ve özgüven eksikliği yaratan tatsız bir durumdur. Ağız kokusunun nedenleri aralarında diş eti problemleri, şeker hastalığı, arzu ve mide rahatsızlıkları bulunabilir.

 

Ağız Kokusu Nedenleri:

 

Diş etinde oluşan problemler, Dişlerinde çürük ve cerahat sorunu olanlarda, Ağız ve diş bakımının yeterli seviyede yapılmamasında, Sinüslerinde sorun olanlarda, Karaciğer ve akciğerdeki problemlerde, Ağız içinde iltihap sonrası bakterilerin oluşmasında ağız içinde koku sorunu yaşanır. Dilin temizlenmemesi ve dilin üstünde biriken artıklar ağız kokusu oluşturur. Mide rahatsızlıkları yer alan kişilerde, Nehir, kahve ve nescafeyi çok sık bitiren kişilerde ağız kokusu oluşur. Ağız kuruluğu problemi olanlarda, Baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi ağız kokusuna niçin olabilmektedir. Şeker, şeker hastalığı rahatsızlıklarında Diş yapısında bozukluk bulunanlarda, Uzun zaman çekilen arzu ağız kokusu yapar. bir takım yenilen besinler ağızda fena bir kokunun oluşmasına niçin olur.

 

Ağız Kokusu Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Yarım limon 1 bardak su

 

Sabahleyin uyandığınızda 1 bardak ılık suyun içine yarım limon sıkarak tüketin. Ağız kokusunu kayda değer ölçüde azaltan bu yöntemi her yemek öncesinde veya sonrasında da tekrarlayabilirsiniz.

 

Ağız kokusunu tamir etmek için günde 1 elma tüketebilirsiniz. 1 tutam çiğ rezene çayı yemek yemek ağız kokusu üstünde etkilidir. Sabah ya da akşamları 1 adet havuç yiyerek ağız kokusunu giderebilirsiniz. Yemeklerden yarım saat sonradan 1 tutam maydanoz yiyerek ağız kokunuzu giderebilirsiniz. 1 adet karanfili ağzınıza alıp çiğnemeniz ağız kokusunu giderir. Dişlerinizle birlikte dilinizi de fırçalamanız ağız kokusu problemini kayda değer ölçüde azaltacaktır. Eksik su bitiren kişilerde ağız kokusu daha sık görülür. Günde 2 litre su içmelisiniz. Tüm denemelere rağmen ağız kokusu gitmiyorsa mide rahatsızlığından şüphelenebilirsiniz. Sakız çiğnemek ağız kokusunu hızlıca giderecektir.

 

Dişçi Murat Sözmen, çevremizdeki çoğu insanda ağız kokusunun büyük bir sorun olarak karşılarına çıktığını belirtiyor. İnsandaki ağız kokusunun yüzde doksan nedeninin diş ve dişeti hastalıklarından kaynaklandığına dikkat çeken Sözmen, kokunun önlenmesi için ahenkli diş fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın öneminden bahsediyor. Çünkü ağız kokusunun en temel sebebi diş arasında kalan yiyecek artıkları. Bunun yanına ağızda kokuya sebep olan, çürük, problemli dolgu, dişeti çekilmesi ve diş taşı sorunu bulunuyorsa mutlaka bir diş hekimine gitmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü dişlerinizi düzenli fırçalasanız da bunların tedavisi diş hekimi koltuğundan geçiyor.

Sözmen ’in, kokuya niçin olan faktörler arasında bahsettiği öteki bir önemli ise ağızdaki tükürük miktarı. Ağızda salgılanan tükürüğün yıkayıcı etkisi bulunması, dişleri temizleyerek, ağızdaki zararlı maddelerinin etkisini azaltıyor. Tükürüğün az olması bu etkiyi zayıflatıp, ağız kokusuna sebep oluyor. Sözmen, “Böyle durumlarda hastada diş taşı fazla olur. Koku da pozitif. bundan başka dişini iyi fırçalamıyorsa tehlike ciddi boyutlara ulaşır. Birey bol su içmeli ve ahenkli diş fırçalamalı ki denge sağlansın.” diyor. Sözmen öte yandan, dilin de fırçalanmasının ağız kokusunu engellemede önemli olduğu vurgusunu yapıyor. Çünkü sigara, akarsu ve kahve içenlerde dil pası oluşuyor. Bu da kokuya niçin oluyor. Sözmen bu durumda ‘dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de mutlaka fırçalayın.” biçiminde konuşuyor.

diş doktoru Murat Sözmen, dişte oluşan ve ilk önce kokuya sebep olan diş taşlarının temizlenmemesi durumunda dişin çekilmesinin laf konusu olabileceğini aktarıyor. Sözmen, “Diş, taşları zamanla diş eti çekilmesine neden olur. Bu şart diş ile dişeti aralarında derinliği açar. En son olarak dişi sadece kemik tutar. Diş enfeksiyona açık ışık halkası kazanç. Sallanır. Çekilmesi zorunlu olur.” diyor. Sözmen hem, 20 ’lik dişlerin de uygun çıkmaması durumunda çekilebileceğini anlatıyor.

Et kalıntıları da koku yapar
diş hekimi Murat Sözmen “Etler lifli yiyecek olduğu için diş arasında kalabiliyor. Bu da diş fırçalamayla veya diş ipiyle çıkarılmaz ise kokuya sebep olabilir.” uyarısında bulunuyor. Bu etlerin çıkarılmasında kürdan kullanmanın güvenli olmayan olabileceğini anlatan Sözmen, “Bu enfeksiyona niçin olur. Bu durumda ağız sağlığı tehlikeye girer.” dedi.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git