Ağız kokusu niçin olur, gidermenin yolları nelerdir?

Ağız kokusu niçin olur, gidermenin yolları nelerdir?
31 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 124 kez okundu.

Fena ağız kokusu bizleri birçok süre bizleri arkadaşımız, eşimiz yada iş yerindeki diğer kişilere karşı mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi vakit evliliklerin bile…

Kötü ağız kokusu bizleri birçok zaman bizleri arkadaşımız, eşimiz yada iş yerindeki öteki kişilere karşısında mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi süre evliliklerin bile sonunu getirebilen bu rahatsızlığın hayatımızı tamamıyla olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Ağız kokusu sebeplerine baktığımızda başlıca sebeplerinden birisi olarak karşımıza ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler görülüyor. Bu sülfürlü bileşikleri ölü yada ölmek üzere olan bakteriler ortaya çıkartırken, bu bakteri tabakaları ve gıda artıkları dilin arkadaki tarafında birikmektedir.

Diş temizliğine ağız kokusunun giderilmesi için büyük siklet verilirken, bakterilerin en fazla yaşadığı ve kokunun nedeni olan dilin temizliği de oldukça önemlidir. Diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklarda kokuya yol açabilecekken, derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da fena kokuya sebep olur.

Yaşanan ağız kokusu rahatsızlıklarında tedavinin oldukça kısa zaman içerisinde sonuç vermesi ve problemin halledilmesi de oldukça şanslı olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

Çare yöntemlerine baktığımızda ise ilk olarak doktora gidip diş problemleriyle öteki patolojik nedenlerin çare edilmesi gerektiği belirtilirken, bütün bir ağız muayenesi yaptırılması gerektiği belirtilir. Ağız kokusunu önlemek için ağız enfeksiyonlarının yok edilmesi gerekirken, sorunlu dişlerin çekilmesi gerektiği belirtilir.

Dişlerin yalnızca ön yüzleri yok arka yüzlerinin de temiz tutulması gerekirken, gargaralar ve diş macunlarının bunlara tezgâhtar olduğu belirtilmektedir. Tatsız sakız çiğneyerek tükürük salgısını hareketlendirebilecekken, bol bol su tüketiminin de yardımsever olduğu belirtilmektedir.

Içki ve sigara tüketimini vazgeçmek elbette zorunlu bir detay olarak karşımıza çıkarken, sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveleri (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketmeniz öneriliyor. Ağız kokusuna yardımcı olduğu öne sürülen öteki besinlere baktığımızda ise kahve tanelerini çiğnemek ile portakal ve limon kabuğunu emmek olarak çıkmaktadır.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Ağız kokusu sanıldığı gibi basite indirgenemezken, özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların habercisi olabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusunun başlıca nedenleri arasında yer alırken, şeker hastalığının da habercisidir.

Ağız kokusunun diğer sebeplerine baktığımızda karşımıza; kronik bademcik iltihapları, kronik sinüzit, burun polipleri, kronik boğaz iltihabı, sindirim sisteminde darlık, mide ülseri, helikobakter plori varlığı, reflü hastalığı, sindirim kanalındaki iltihabi hastalıklar ve akciğerin iltihabi hastalıkları çıkmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git