Babet ayakkabılar sağlığa zarar veriyor!

Babet ayakkabılar sağlığa zarar veriyor!
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 105 kez okundu.

Günümüzde çoğu kadın, şık almak için yüksek topuklu ayakkabılar giyiyor. Lakin bazı kadınlar, hem rahatlığı ayrıca de şıklığı göz önünde bulundurarak babet giymeyi tercih ediyor. Peki, babetler sandığımız değin bakımlı ve dinç mı? İşte bunun cevabını Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk veriyor.
Bilhassa son yıllarda moda olan ve kuytu olduğu için çoğu kadının tercihi olan babet ayakkabılar, uzun süreli kullanıldığı takdirde ayak bileği, diz, kalça ve omurgalarda anlam verilemeyen kronikleşmiş ağrılara niçin olabiliyor.

Ayakkabı seçimini ayak kavsinize göre yapın
Her insanın etap kavsinin bambaşka olduğunu böylece bireylerin kundura seçerken bu bilinç ışığında hareket etmeleri gerektiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, “Babet kullanan birey, eğer düz taban değilse haftanın belirtilen günlerinde babet giyebilir. Fakat kişide düz tabanlık varsa ve tabanlık gibi bir destek kullanmıyorsa, babette topuklu ayakkabı gibi ayak bileği, diz, kalça ve omurgada amaç verilemeyen kronikleşmiş ağrılara neden olabilir” dedi.
öte taraftan babetlerin topuklu ayakkabılar değin etap sağlığına zarar vermediğini ama babetlerin de uzun vakit giyildiğinde yürüyüşte biçimsizlik ve ayak tabanında yavaşlama gibi ayak deformasyonlarına da niçin olabileceğini belirten Doç. Dr. Öztürk, babetlerin dış taban kısmının fazla ince olduğu için zeminden gelen darbeleri de engelleyemediğinin altınını çizdi.
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git