Bit için neem yağı

Bit için neem yağı
9 Mart 2017 tarihinde eklendi, 93 kez okundu.

Pediculosis capitis olarak da aşina bit türü insan saçında yaşar ve kafa derisinden emdikleri az miktarda kanla hayatta kalırlar. Bitlerden kurtulmak genel olarak zordur. Eczaneden alınan insektisidler (haşere öldürücüler) problemi çözmeyebilir, özellikle de bitler direnç geliştirmişse. Bu toksik etkin ilaçların yerine saç biti için neem yağı alternatif bir çare seçeneğidir.

Bitler zıplayamaz, uçamaz ve yüzemezler oysa sürünerek bir insandan diğerine kolaylıkla bulaşabilirler. Bu baş teması veya bit bulunduran kumaşlar vasıtasıyla olabilir. Bir bit, insan saçından düşünce kısmen çabuk bir şekilde, 2-3 gün içinde ölür. Çünkü başka bir konağa tırmanmaları zordur, özellikle de kan ememedikleri için zayıflamışlarsa. Bit vakaları, sebebi bilinmese de kızlarda, erkeklerden daha fazla görülmektedir.

Bitin yaşam döngüsünde kadınsı bir bit insan kanından beslenir ve çiftleşir. Bir iki gün sonradan saç derisine yakın, saç köklerine yumurtalarını bırakır. Bu sırada yapıştırıcı sanki su geçirmez bir madde ile yumurtaları saç derisine yapıştırır, bu sebeple yumurtalar suyla veya fön makinesiyle uzaklaştırılamazlar. Bir kadınsı bit 50-150 yumurta bırakabilir. Bu yumurtalar, yani sirkeler, çatladıktan 10 gün sonra yeni nesil çiftleşmeye hazır olur.

Yetişkinler çiftleşmeden sonra 9-10 gün yaşarlar. Dolayısıyla bütün bir yaşam döngüsü toplam en düşük 20 gün sürer.

Standart haşere öldürücü tedavisi bitleri asap sistemine saldırarak öldürür. Sirkelerin asap sistemi yoktur dolayısıyla bundan etkilenmezler. Bu yumurtalar ince uçlu tarakla alınmalıdır, fakat bu gür saçlı kişiler için zorlama olabilir. Tek bir yumurta bile kaçırılırsa buradan meydana çıkan bit, yetişkin olduğunda 50-150 yeni yumurta bırakabilir.

Saç biti için neem yağı tedavisi, faal maddesi azadirachtin tamamen canlı, ölü ve yumurta halindeki bütün bitleri hedefler. Ilk Kez normalde kullandığınız miktarda şampuana azıcık neem yağı ekleyerek saçı şampuanlayın. Şampuanı saça en ince ayrıntısına kadar yedirin ve etkisini göstermesi için 10 dakika boyunca bekleyin.

Şampuanı adilane durulayın ve taramayı kolaylaştırması için saç kremi uygulayın. Havluya saçı kurutun. Seyreltilmemiş neem yağını saça sürün ve tarayın, böylece kalan bitleri ve sirkeleri de uzaklaştırın. Baştan bulaşmasını durdurmak için bu bitleri bir torbaya koyup çöpe atın. Kalmış olabilecek bitlerin boğulması için saçı streç film ile sarın, plastik bir duş bonesi takın ve gece böyle yatın. Saç biti için neem yağı tedavisini iki hafta her tarafında her gün uygulayarak tüm bitlerin değil edildiğinden kesin olun.

Hemen Sıhhat

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git