Hamileler x-ray cihazlarından geçebilir mi?

Hamileler x-ray cihazlarından geçebilir mi?
17 Mart 2017 tarihinde eklendi, 94 kez okundu.

Terör saldırıları, dünyanın her uygun güvenlik önlemlerinin daha da sıkılaşmasına niçin oluyor. Bu koşul en fazla gebe ve çocuklu kadınları etkiliyor. Hamileler havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde ve devlete ait binaların girişlerindeki emniyet cihazlarından devretmek istemiyor. Bu yüzden emniyet görevlileriyle hamileler arasındaki tartışmalara sık sık şahit oluyoruz.

Uzmanlarsa, yaygın ve hatalı inanışın aksine güvenlik cihazlarından geçmenin herhangi bir zararı olmadığını söylüyor.

KADINLARIN İÇİNİ RAHATLATACAK AÇIKLAMA
Hamile ve çocuklu kadınların güvenlik noktalarından rahatlıkla geçebileceklerini belirten Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınların içini ferahlatacak açıklamalarda bulundu.

Op. Dr. Betül Görgen, içinden geçtiğimiz kapı şeklindeki dedektörlerin asla radyasyon içermediğini, böylece bebeklere veya rahim içindeki fetuse hasar vermeyeceğini söyledi.

Op. Dr. Görgen şunları belirtti:

“Bu cihazlar; çanta ve valizlerin geçtiği x ray cihazları ile metal kapı dedektörleri elde etmek üzere genelde iki çeşittir.

Özellikle çekinilen ve içinden geçtiğimiz kapı şeklindeki bu dedektörlerde metalik objeleri saptama yapabilmek için düşük yoğunluklu manyetik bölge kullanılır. Üzerinizde metal bir gövde varsa manyetik alanı kapatarak ötmeye başlar. Asla radyasyon içermez. böylece bebeklere veya rahim içindeki fetuse zarar vermezler.

El tipi dedektörler de benzer mantıkla çalıştıklarından zararlı değildir.

EVDEKİ BUZDOLABINDAKİ DAHA GÜÇLÜ
Bir buzdolabı mıknatısının manyetik alanı, içinden yürüyerek geçtiğimiz manyetik detektörden 10 defa, el tipi metal detektörden 600 kez daha güçlüdür.

Pek fazla konuda olduğu gibi, kulaktan dolma hatalı bilgiler sebebiyle anne adayları bebeklerine bir hasar geleceği endişesiyle güvenlik noktalarından geçmek istemiyor.

Sanılanın tersine yüksek gerilim hattı aşağıda oturmadıkça veya bir takım radar, telsiz odaları gibi yüksek elektromanyetik alanların bulunduğu yerlerde çalışmadıkça, çoğu manyetik aygıt, anne karnındaki bebeğe hasar vermiyor.

X RAY ’DEN GEÇEN EŞYALARDA RADYASYON BİRİKMEZ
Havaalanı, güvenlik ve kamu binalarında kullanılan x ray makinaları ise hastanelerde kullanılanlardan fazla daha düşük -ölçülemeyecek dek düşük- radyasyon yayar. Bunlar, büyük objelerin içindekileri daha ayrıntılı görebilmek için değil, metal gibi muhabere şeyleri aramak için dizayn edilmiştir. Bu cihazlar etrafa radyasyon yaymazlar.

Cihazın içinde yayılan radyasyon birikici değildir. Eşya kirliliğine yol açmaz. Cihazlarındaki radyasyon, onların içinden geçerken biberon, yiyecek, bitki, elektronik cihaz (cep telefonu) veya hap olan ürünleri etkilemez.

Bir doz radyasyon microsievert olarak ifade edilir. Gelişmekte olan anne karnındaki bir bebeğe zarar vermek için 500 bin microsievert gereklidir. Gerisaçılım ünitelerinde radyasyon yayılımı 1 microsievertden azdır. Bu da hasar verici dozdan çok uzaktır.
Bagajların geçtiği x ray makinaları, tıbbi x ray makinelerinden daha düşük ışın yayar.

Operatörün konumu mükemmel yalıtılmıştır ve kimseyi etkilemez. X ray makinasında görevli hamileler de güvenle çalışmaya devam edebilir.

‘CÜMBÜR CEMAAT VE HAMİLELER İÇİN GÜVENLİDİR ’
Herhangi bir teknolojinin yayılmasından önce, kısa adı TSA olan Amerikan Ulaştırma Emniyet İdaresi (The Transportation Security Administration) gebeleri de taşıyan tüm yolcuların güvenliğinden belirli olmak için çok dağıtılmış testler yapar.

Amerikan Gıda ve Hap Dairesi (FDA – U.S. Food and Drug Administration) radyolojik sağlık ve alet merkezinin yürüttüğü araştırmaya kadar de bu makinalardan geçiş cümbür cemaat ve hamileler için güvenlidir.

Ayrıca, medikal bir niçin olmaksızın insanların radyasyona mazur bırakılması yasalara aykırıdır.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git