Hamilelik migrene iyi geliyor

Hamilelik migrene iyi geliyor
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 86 kez okundu.

Migren ataklarının adet dönemlerinde arttığını anlatan Anadolu sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Ülkü Gökmen, “Adet dönemlerinde östrojen seviyesindeki değişimler migreni tetikliyor hamilelik boyunca kadınlar bu değişimden uzakta kaldıkları için migren atakları azalıyor” dedi. 

Hamilelik döneminde ortaya çıkan migren ataklarına sınırlı tedavi seçeneği olduğunu gösteren Anadolu Sıhhat Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Hale Gökmen, hamileliğin dönemine tarafından bambaşka tedavilerin uygulanması gerektiğini söyledi. Atak sıklığını azaltmak için düzenli olarak kullanılan ilaçların çoğunun hamilelikte sakıncalı olduğunu gösteren Dr. Gökmen, “Hastanın durumuna, Ağrı sıklığı ve ağırlığına tarafından yerinde bir ilaç seçilebilir” dedi. Bir Takım kortizon içeren ilaçların hamilelere de verilebildiğini söyleyen Dr. Gökmen, bu vesile ile şiddetli atakların durdurulabildiğini aktardı. 

Migrenin sıklıkla hormonlarla ilişkili olduğunu belirten Dr. Ayla Gökmen, “Adet dönemlerinde östrojen seviyesindeki değişimler nedeniyle ataklar artabiliyor; böylece kadınların adet görmediği gebelik döneminde migrenin etkileri azalabiliyor” dedi.

Doğum ardından yeni bebek stresi, ahenkli uyku uyuyamama ve hormonal şansın dönmesi nedenleriyle atakların sıklaşabileceğine değinen Dr. Gökmen, yapılan araştırmalarda emziren annelerin daha eksik migren atağı geçirdiğinin ortaya çıktığını hatırlattı. Dr. Gökmen, emzirmeye alt olarak kandaki östrojen seviyesinde yaşanan değişikliklerin migreni olumlu etkilediğini söyledi. 

Uyku düzensizliği tetikliyor 

Migrenin çocuklar dahil her yaşta görülebildiğini aktaran Dr. Gökmen, migrenin azami 30 – 39 yaş aralığını etkilediğini belirtti. Migrenin genetik olarak aktarılan bir rahatsızlık olduğunu, auralı ve aurasız olarak iki tipi bulunduğunu söyleyen Dr. Gökmen, “Vakaların yüzde 75 ’i basit migren denilen aurasız migren tipidir. Migren ataklarını tetikleyebilen faktörlerin başında uyku düzensizlikleri (az ya da fazla uyuklamak), gerginlik, gerginlik sonrası dönem (tatiller), rüzgar bilhassa lodos, açlık, parfüm gibi kokular, boyun ağrısı, kadınlarda adet dönemleri, doğum kontrol hapları, sıcak, cinsel aktivite, aydınlık ışık, egzersiz ve sigara bulunmaktadır” dedi.

Ağrı kesici migreni negatif etkiliyor 

Migren ataklarını kolay atlatmanın en iyi yolunun atakları tetikleyen unsurları eksilmek olacağını ifade eden Anadolu Afiyet Merkezi Nöroloji Uzmanı Ayla Gökmen, “Birey kendi tetikleyicilerini fark ederek bunlardan kaçınırsa kendi ataklarını olabildiğince kontrol altına alabilir. tekrar tekrar benzer saatlerde yatıp kalkmak, düzenli yemek yemek, sigaradan kaçınmak manâlı adımlardır. Çin yemeklerinde bulunan tatlandırıcılar gibi bir takım yiyeceklerdeki maddelerden kaçınmak da gerekebilir” dedi.

Migren hastalarının üçte birinin hayatlarının bir döneminde ağrı sıklığının arttığını ve sancı kesicilere yanıt vermediğini aktaran Dr. Gökmen, kronikleşmeyi önlemek için ayda 4-5 hücum geçiren bir kişinin mutlaka bir uzmana başvurması gerektiğini, ileriki dönemlerde alınan sızı kesicilerin ağrıyı daha da sıklaştıracağını söyledi. 
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git