İmplant çözüm mü

İmplant çözüm mü
2 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.

En sağlıklı diş tedavisi yöntemlerinden biri olarak görülen implant tedavisinden sonradan dikkat edilmezse implant da başarısız olur.

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Özzeybek, “İmplantlara da hakiki dişlerimiz gibi bakılmalı ve özen gösterilmeli. Günde üç kez fırçalamak, ağız gargarası göstermek, yılda asgari bir kere diş hekimine kontrole gitmek gerekiyor.” dedi.

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda implantlar konusunda bazı olumsuz haberler gündeme geldiğini, bu nedenle hastaların içten bilgilendirilmesinin büyük tartı taşıdığını söyledi.

 

Hastaların tedavi öncesi çok iyi bir araştırma yapması gerektiğini vurgulayan Özzeybek, ucuz implanttan kaçınılması gerektiğini belirtti.

 

İmplantı uygulayacak hekimin iyi bir eğitim almasının önemine değinen Özzeybek, “Eğitim sertifikasını veren kuruluşun hangisi olduğu büyük önem taşıyor. öte yandan, tedavinin başarısında, hastanın implantına gösterdiği özen de fazla önemli. İmplantlara da hakiki dişlerimiz gibi bakılmalı ve özen gösterilmeli. Günde üç defa fırçalamak, ağız gargarası göstermek, yılda minimum bir kere diş hekimine kontrole gitmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Diş implantı tedavisinde başarısızlıkta en büyük faktörün kötü yapılan yerine geçen kimse olduğunu belirten Özzeybek, “Tedavide iyi bir yerine koyma planlaması başarıyı fazla etkiliyor. Zirkonyum protezler en elverişli olanlar.” diye konuştu.

 

Özzeybek, iyi bir diş implantı tedavisinde galibiyet oranının yüzde 98 olduğunu vurgulayarak, “Hastalar otomobil alırken gösterdikleri özeni implant yaptırırken de göstermeli.” dedi.

 

Sigara alışkanlığı başarısızlık nedeni

 

Sigara alışkanlığının implant tedavisinde muhakkak başarısızlık etkeni olduğunu gösteren Özzeybek, “Kanser tedavisi ve kemoterapi görenlerin implant yaptırmaması gerektiği” inanışının hatalı olduğunu dile getirdi. Özzeybek, “Kemoterapi alanlardaki galibiyet yüzdeleri ile almayanlar aralarında fazla az bir fark var. Yani bu hastalarda da implant tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Aynı durumun organ nakli yapılan hastalar için de geçerli olduğunu gösteren Özzeybek, “Organ nakli geçiren hastalara da yerinde tedavi yöntemi ile başarılı implant uygulamaları yapılabiliyor.” şeklinde konuştu.

 

Tedavide lazer ile üretilenlerin seçim edilmesi halinde, kemik ile implant kaynaşmasında başarı oranının yüzde 18 arttığını anlatan Özzeybek, “Hem porselenin üstüne oturduğu dayanağın kalitesi de çok manâlı. Hastalarımızdan yapılan geri bildirimlerde, sanayide üretilenlerin bile kullanıldığı söyleniyor. Bu cins düşük kalite ürünler, implantta hareketliliğe ya da kemik erimesine yol açıyor.” dedi.

 

Kaynak:AA

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git