İşte Dişe Hasar Veren Yiyecek Ve İçecekler !

İşte Dişe Hasar Veren Yiyecek Ve İçecekler !
19 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 142 kez okundu.

dinç ve hoş görünen dişlere sahip edinmek için günde 2 kez dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve derli toplu gerekliliğini dişçi denetimine gitmeniz gerekliliğini bildiren Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, ” Lakin bununla birlikte hangi besinlerin dişlerimize ne değin hasar verdiğinide de bilmemiz lüzumlu olur. Genel Olarak dişler için en zararlı ve uzakta durulması gereken şey yiyecek ve içeceklerin içindeki asittir. Asit, besinlerin içerisinde aracısız bulunabileceği gibi aldığımız gıdalardaki karbonhidratların ağızdaki bakteriler doğrultusunda aside dönüşmesiyle de meydana kazanç. Dişlere en fazla zarar yaratan karbonhidrat ve asit sahibi olan gıda ve içeceklerden mümkün olası epeyce uzak durulması gereklidir” dedi.

İşte dişlere hasar yaratan 10 gıda
Sigara: Diş ve diş etlerine zarar vererek ağız kokusuna sebep olur.

Alkol: Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin tesirini azaltacak birincil savunmamızdır. Bu sebepten ağız kuruluğuna niçin olacak her şey diş için zararlıdır. Içki de ağız kuruluğuna niçin olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Meyve suları: Ph ‘ı 7 den düşük olan besinler dişlere hasar sunar. PH ‘I 2,5 bulunduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon: Ph ‘ı 2 bulunduğu için dişler için zararlıdır.

Kola: En zararlı meşrubatlarden bir tanesidir. Çünkü keza fosforik asit ayrıca şeker hatta sitrik asit içerir.

Enerji içecekleri: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden ötürü dişler için zararlıdırlar.

Yapışık besinler (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker sunarlar ve bunun yanı sıra sitrik asit bulundururlar.

Kuru meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynıvakitte kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içerisinde daha artı süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine niçin olur.

Buz: Buz çiğnemek iyi bir zihin değildir. Buz fazla sert olmasından şayet eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz süre çok basit bir biçimde dişleriniz kırılabilir. Soğuk bunun yanı sıra dişlerinizin kamaşmasına niçin da olabilir.

Beyaz ekmek: Tükürükte tespit edilen amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Ancak şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeriyemesi ve asit meydana çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yahut şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git