Kaç kilo olmalıyım?

Kaç kilo olmalıyım?
18 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 119 kez okundu.

Vücut ağırlığını boyla bağlannlı olarak belirleyen ve ye-tişkinlerdeki karoser yağ oranıyla son derece ilgili olan gövde kütle indeksini (VKÎ) kullanarak dinç kilonuzu hesapla­mayı öneriyorum. Sıradaki çizelgede boyunuza ve kilonuza bakarak işe başlayın. Eğer VKÎ ’niz 25′ten yüksekse, bu fazla kilolusunuz ve gözden düşmüş etkilerin (kalp hastalıkları ve vefat gibi) riski altındasınız demektir. 30 üzeri obez, 40′ın üzeri ise aşın obez olduğunuz ve risklerin gitgide artarak arttığı anlamına kazanç.
Kilonuzu, boyunuza yerinde aralığa getirmeye çalışın, 25 VKÎ ’nin altı her durumda geçerlidir.

(18.5′deri daha az bir bedel normalden çelimsiz demektir ve daha artı aşağıya inmek, daha fazla yukarı çıkmakla benzer oranda tehlikelidir.)

Bel ölçünüzü de göz önünde bulundurarak VKÎ beklen­tilerinizi kendinize kadar kurmak isteyebilirsiniz. Karın bölgesindeki aşın yağlanma -bel ölçünüz dinç bir sinyâl­tir- da yüksek oranda hastalık ve vefat riski ile ilgilidir. Er­keklerde 101 cm, kadınlarda ise 89 cm ’den artı olan bel öl­çüsü, VKİ25 ile 35 aralarında olanlar için bile büyük risk teş­kil eder. Bel ölçünüzü bu sınırların alnna getirmeye çalış­malısınız. Bir Takım millet ise VKİ değerini takviye etmek yerine düşürmeyi de isteyebilir.

Vücut Kütle Endeksi (VKİ)

VKİ
18.5 ya da daha eksik Çokzayıf
18.5-24.9 Sıradan
25.0-29.9 Şişman
30.0-39.9 Obez
40 ve üstü Aşırı Obez

Adım atmak üzere olduğunuzu unutmayın. Gelişiminiz, kendi sorumluluğunuz ve göstereceğiniz çabanız yanı sıra; amacınıza, başlangıç noktanıza ve ilerleyeceğinizi planladı­ğınız yola da bağlıdır. Yediklerinizi tamamıyla alkalik ya­pan ve en başından itibaren günde 5-6 litre yeşillik meşrubat­leri içen (sonra bu tedarik arttı) ve 90 günde 41 kilo ve­ren müşterilerim vardı. Ve vücutlarını doğru bir şekilde su­landıran, arada sırada yeşillik içeceği içne lakin arada sıra­da asidik yiyecek yemeye aralıksız, bu nedenle de daha uzun sürede daha eksik kilo veren müşterilerim de oldu.

Derhal kendinize, istediğiniz şeyi niçin istediğinizi sorun ve ayrıntılı ve dürüst cevaplarınızı not edin. Kapsamınızı eliniz­den geldiğince genişletin. tam olarak ne amaçla 10 kilo ver­mek istiyorsunuz? Bu yolculuktaki amacınız nedir? Amacınız kendinizi iyi hissetmek mi? İyi görünmek mi? Gücünüzü artır­mak mı? Daha devingen olmak mı? Kendinize güveninizi artır­mak mı? Daha uzun yaşamak mı? Daha seksi olduğunuzu his­setmek mi? Dinç elde etmek mı?

Tek bir dürüst cevap değil. Gerçekte, hiç kimse için tek bir se­bep yok. Lakin gerisinde olduğunuz şeyi neden istediğinizi bil­mek yarar sağlar. Bir şeyi neden istediğinizi bildikten daha sonra na­sıl olacağı öyle da şiddet değildir. Nedenlerinizi bir defa netleş­tirdiğinizde, hiç hemencecik ilerleyebilirsiniz. Zorunlu bir sebep, ilerlemeniz için sizi harekete geçirir.
Derhal, bir hareket planının ince ayrıntılarını sıralamak ve onları bir yere kâğıda dökmek için hazırsınız. Ve sadece “pH Mucizesi Programı Talimatları”m hazırlamaktan bahsetmiyorum. Yapa­cağınız şeyleri, ne zaman ve nasıl yapacağınızın bütün olarak planını çıkarmalısınız. Yani, asgari haftada bir defa alışveriş za­manı belirlemeyi, dinç gıda marketlerini, özellikle yağla­rı ve takviyeleri alacağınız yerleri bilmeyi, hemen tüm asidik yiyecekleri kesmeyi, bu hafta tatlı, bir dahaki hafta makarnayı kesmek gibi dereceli bir girişim belirlemeyi, kendiniz için eg­zersiz zamanlan belirlemeyi kastediyorum. İlerleme sürecinde başvurabileceğiniz kaynaklan belirleyin: varmak istediğiniz noktaya doğru ilerlerken size yardım edebilecek, sevilen bir dost ve jimnastik salonu gibi… Gündelik yaşamınızda planı­nızın uygulanabilirliğini sağlamak için elastikiyet yarattığınıza emin olun.

Sonuç olmak için pek fazla yo) vardır; böylece, iste­diğiniz şey üzerinde odaklandığınız sürece, sizi itekleyecek bir amacınız olduğu sürece ve tutumunuzda elastik kaldığınız sü­rece, yolunuzu bulacaksınızdır.

Günlük
Gördüğünüz gibi, böylece fazla şeyi yazmaya ihtiyacınız olacak. İnsan olarak, eğer kesintisiz hatırlatılmazsanız, en önemli şeyleri bile 3-5 gün içinde unutmaya eğilimlisiniz. böylece eğer hâlâ yapmadıysanız, ayrıca ilerlemenizdeki ayrıntıları izleyebil­meniz ayrıca de 11. Birim ’de anlatıldığı gibi zihinsel ve duygu­sal yolculuğunuzu takip edebilmeniz için jurnal tutmaya baş­lamanızı öneriyorum.

Bu bölümün başından beri sizden yazmanızı istediklerime ek olarak, kaleminizi kullanmanız gereken birkaç konu daha var: Gerçekten kilo atamak ve sağlıklı olmak istiyor musunuz? Amacınıza ulaşmak size ne hissettirecek? Eğer denerseniz ka­zancınız ne olacak? NE kaybedeceksiniz (kilolar hariç!)? Sağlık­lı ve cılız edinmek jurnal yaşamınızı kısa ve uzun vadede nasıl etkileyecek? Eğer başarısız olursanız yaşamınız bundan nasıl etkilenecek? Başarabileceğinize inanıyor musunuz? Amacınıza ve planınıza ne kadar bağlısınız? Sağlıklı ve formda olmayı adalet ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Günlüğünüz, kilo verme sürecinde size yardım etmelidir. İlerlemelerinizi, ölçülerinizin detayları gibi bilgileri peşine düşüp takip et­mek için günlüğünüzü kullanabilirsiniz. Keza, bir gıda günlüğü tutmanızı ve ne yediğinizi, nerede yediğinizi ve neden yediğinizi (o anki ruhsal durumunuzu) anekdot etmenizi öneriyo­rum. Bunu sık sık gözden geçirin; ayrıca dürüst yiyecekleri seçip seçmediğinizi görmek hem de hatalı seçimler yaptığınızda bu­nun nedenini ortaya çıkaracak bir model oluşturmak için. Eğer yiyecekleri kendinizi hafifletmek veya mükâfatlandırmak için kul­lanıyorsanız, daha dinç alternatiflere yönelin.

Ayrıca, günlüğünüz düşüncelerinizin, duygularınızın, inançlarınızın ve ruhunuzun hazır olduğuna ve sizi yol boyun­ca destekleyeceklerine belirlenmiş elde etmek için size destek edecektir. Ayrıca maddi hem de ruhsal değişimleri not edin. Günlüğünüze her gün biraz zaman ayırın – eğer yeni bir şey yazmayacaksa-nız, oraya kaydettiğiniz bilgi ve esin kaynaklarını gözden geçi­rin. ya da her ikisini de yapın! Ne edinmek ve neyi edinmek is­tediğinizi aralıksız olarak gözden geçirmenize takviye edecek­tir. Kilo verme yolculuğunuzda belgelediğiniz nedenleri gör­mek motivasyonunuzu artıracaktır.

Haydi başlayın
En şiddet kısım başlamaktır. bir defa başladığınızda, bu prog­ramı takip etmek gün geçtikçe kolaylaşacaktır. Bu kitaptaki ve bu bölümdeki ilkeleri uygulamaya başladığınızda somut, psi­kolojik ve ruhsal düzeyde sonuç olarak karşınıza çıkacak deği­şiklikleri göreceksiniz. Kendinizi daha iyi hissetmeye (ve gö­rünmeye!) başladıkça, daha iyi düşüneceksiniz ve daha iyi dü­şündükçe daha iyisini başaracaksınız. Yalnızca kilo vermeye başlamakla kalmayıp, daha dinamik olacak, daha eksik sancı çeke­cek, daha az hasta olacak ve genel anlamda bir sevinç duygusal yaşayacaksınız. Bütün bunların hepsi, doğru yolda olduğunuz konusunda kanıt oluşturacak.

Eğer arada trenden düştüğünüzü hissederseniz, hemen ge­ri atlayın. Ne kadar trende kalırsanız öyle eksik düşersiniz. Fakat­lo saptamak yalnızca bir netice değil bir ilerlemedir. Bir kerede, tek bir adım atmalısınız. Bu basit olmayabilir ama buna bedel. Siz buna değersiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git