Keten tohumunun faydaları

Keten tohumunun faydaları
19 Mart 2017 tarihinde eklendi, 98 kez okundu.

Bir numaralı lignan kaynağı olan keten tohumunun faydaları saymakla bilmiyor. Uzmanlar günde 30-40 gram keten tohumu tüketilmesini öneriyor.
Keten tohumunun faydaları

Dinç bir deri ve saçlar
 
Dinç bir cilt, dinç saçlar ve tırnaklar istiyorsanız günde 2 yemek yemek kaşığı keten tohumu veya 1 yemek yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketebilirsiniz.
 
Keten tohumunda bulunan dinç yağlar cildinize ve saçlarınıza ihtiyacı olan yağı sağlar. Keza içerdiği B vitamini cilt kuruluğunu önleyerek akne, rosacea (gül hastalığı) ve egzama gibi hastalıklara iyi kazanç. Keten tohumu göz kuruluğu sendromunu için de nasihat edilir.

Günde 1-2 yemek yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketerek deri sağlığınızı destekleyebileceğiniz gibi cildinize de uygulayabilirsiniz.

Keten tohumunun faydaları

Kilo verdirir
 
Yapılan araştırmalara tarafından keten tohumu ve ceviz obeziteyi önler ve kilo vermeye asistan olur. Keten tohumunda yer alan sağlıklı yağlar ve lif, uzun zaman tok tutarak daha eksik kalori almanızı sağlar. Ayrıca iltihabı azaltır.
 
Kilo tahsis etmek için salatalarınıza, çorbalarınıza, smoothielerinize  birkaç dere kaşığı çekilmiş keten tohumu ekleyerek tüketebilirsiniz.

Keten tohumunun faydaları

Kolesterolü düşürür
 
Uzmanlar keten tohumu tüketmenin kolesterol seviyesini düşürebileceğini söylüyor. Keten tohumunda bulunan çözünebilir lif, yağ ve kolesterolü sindirim sistemine hapseder. Çözünebilir lif bununla birlikte kolesterolden oluşan safrayı da safra kesesine hapseder.

Keten tohumunun faydaları

Gluten içermez
 
Gluten içeren tahılları anti-inflamatuar keten tohumuyla değiştirebilirsiniz. Çölyak hastalığınız ya da gluten duyarlılığınız varsa keten tohumu mükemmel bir besin. Hem deniz ürünlerine alerjiniz varsa keten tohumu iyi bir omega-3 kaynağıdır.

Keten tohumunun faydaları

Antioksidan kaynağıdır
 
Keten tohumu antioksidan içeriği ile yaşlanmayı geciktirir, hormon dengesini sağlar ve hücre sağlığımızı korur. Antiviral ve antibakteriyel özelliği doğru düzenli keten tohumu tükettiğinizde soğuk algınlığı ve gribe daha eksik yakalanır, daha kolay atlatırsınız.

Keten tohumunun faydaları

Sindirim sağlığı
 
Keten tohumu, Crohn hastalığı ve diğer sindirim problemlerinden felakete uğramış kişiler için oldukça faydalıdır. Bağırsaklardaki iltihabı azaltır. Lif kaynağıdır.
 
Kabızlığı durdurmak için 1-3 yemek kaşığı keten tohumunu havuç suyuyla içebilirsiniz.

Keten tohumunun faydaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git