“Lazer epilasyon kalıcı hasarlar bırakabiliyor”

“Lazer epilasyon kalıcı hasarlar bırakabiliyor”
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 75 kez okundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Şentürk, bilinçsiz ve hekim kontrolünde yapılmayan lazer uygulamalarının çeşitli cilt rahatsızlıklarına niçin olabileceği uyarısında bulundu.

Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lazer epilasyon uygulamasının mutlaka ehil ellerde yapılması gerektiğini söyledi.

Sertifikasız kişilerce hekim kontrolünde yapılmayan uygulamalar sonucu çoğu komplikasyonlarla karşılaşılabildiğine dikkati çeken Şentürk, “Bunun esas nedeni lazer epilasyon işleminin kuaför ya da güzellik salonlarında ehil olmayan kişiler göre yapılmasıdır. Bütün uyarılara karşın bu cins vakalarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Hangi deri tipine hangi lazerin nasıl uygulanacağının bilinmemesi nedeniyle geri dönüşümü mümkün olmayan olaylar gelişebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu nesil şikayetlerle dermatologlara başvuranların sayısının azımsanmayacak dek fazla olduğunun altını çizen Şentürk, lazer yaptıracakların gidecekleri merkezlerin yetkinliğini sorgulaması gerektiğini belirtti.

Şentürk, şahısların güzelleşmek isterken fazla önemli cilt hasarlarına maruz kalabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Lazer cihazının mutlaka hekim gözetiminde, bazı durumlarda ise sadece doktorlar göre kullanılması gerekiyor. Epilasyon işlemi doktor gözetiminde sertifikalı bir estetisyen kadar yapılabilir. Yaptıracaklara bu bilinçle epilasyon merkezi aramasını öneriyorum. Bilinçsiz ellerde yapılan işlemlerde özellikle koyu tenli kişilerde önemli yanıklar olabiliyor. Geçici bağlı etkiler yerinde tedavilerle geçebiliyor fakat ara sıra zarar pek derin olabiliyor ancak ciddi yanık nedeniyle iz kalabiliyor. Bu iz görünür bir yerde ise yapan birey için önemli bir yasal boyutu da oluyor. Yaptıran birey o izle ömür boyu yaşamak zorunda kalıyor.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git