Nitelikli güneş gözlüğü nasıl kavranabilir?

Nitelikli güneş gözlüğü nasıl kavranabilir?
3 Mart 2017 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.

Kullanacağımız güneş gözlüğü mutlaka “ultraviyole ışığını yasaklayıcı” özellikte olmalıdır. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü yalnızca artı ışığın geçmesini engeller. Oysa bu engelleme hiçbir üstünlük sağlamaz, aksine hasar verir. Çünkü renkli sırça takıldığında göz bebeği küçülmez. Bu Nedenle görünen ışık değilse bile zararlı ultraviyole ışını göz içine bol miktarda girer.

Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez. Keza giren UV ışınlarının korneada yansıması ile oluşan doğal koruma bariyeri de bu ışınların renkli gözlük camının arka duvarından geri yansıyıp kırılması ile kırılır. Gözlüklerin kaliteli olması ve belgelere dayanan olması gerekir. öte yandan polarize camlar bu konuda son derece başarılı camlardır.

Güneş gözlüğü takmayanları bekleyen tehlike!

Güneş gözlüğü alacaklar dikkat!

 

ÇERÇEVE DE ÖNEMLİ

Çerçeve seçmek tabii oysa zevk, estetik, moda işidir lakin çerçeve amaca da uygun olmalıdır. Zararlı ışınlardan gözü azami derecede koruyabilmek için çerçeve etrafından girebilecek ışık asgari olmalıdır. bu nedenle camın göze yakın yerleşimli olması fazla yardımcı olabilir. Jurnal yaşamda zamanın çoğunun konut ve ofiste geçtiği düşünülürse göz sağlığı için en doğru aydınlatmayı seçmek büyük tartı taşıyor. Zira, hatalı aydınlatılan ortamlarda uzun süre zaman vermek gözde kuruluğa, baş ağrısına ve göz yorgunluklarına niçin olabiliyor.

Ofislerde kullanılan ışığın odanın her bölümüne homojen dağılması gerekiyor. Egzersiz yüzeyinin parlaklığı, bakılan nesnenin parlaklığının asgari üçte biri olmasına uyarı edilmeli. böylece ofis ortamlarında genel ışık veren aydınlatmalar, floresan ya da kompakt floresanlı armatürlerin seçilmesini öneriyoruz. Halojen ve spot gibi direkt ışık veren aydınlatmaların ise yalnızca vurgulanmak istenen noktalarda kullanılmasına özen gösterilmeli. 

Güneş gözlükleri konusunda bilinmesi gerekenler!

Güneş gözlüğü nasıl seçilmeli?

ÇALIŞMA MASASINDAKİ IŞIĞA DİKKAT

Çocuğun egzersiz masasındaki aydınlatmanın gün ışığı gibi tüm renkleri içten haliyle göstermesi, göz sağlıklarını korumak ve yorulmadan uzun zaman çalışmalarını sağlamak için önemlidir. Az ışıkta ya da halojen olmayan yakma aşağıda uzun zaman çalışan çoğun gözleri ivedi yorulur. Bu durum okuduğunu iyi görememe ve ivedi sıkılma ve yavaş idrak gibi sonuçlara yol açabilir. bu nedenle alıştırma ortamları parlak olmalı ve ışığın doğrudan doğruya gözlerine yansımamasına uyarı edilmelidir.

Çocukların göz sağlığını korumanın yolları

KALİTELİ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ NASIL TANIRIZ?

•    Camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole ışığını engelleyip engellemediği önemlidir. 
•    Camın rengi türdeş (her tarafta aynı) veya grade olmalıdır. 
•    Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz, ayrıntı kaybolmamalıdır. 
•    Gözlük camından bakarken gözlüğü hareket ettirdiğinizde manzara hareket etmemelidir (numarasız camlarda). 
•    Camların üzerinde güvenilir kayıt bilgisi olmalıdır. 
 

Etiketler:

Nitelikli güneş gözlüğü nasıl kavranabilir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Güzel bir derleme olmuş, çoğu kişinin işine yarıycak bir makale.Teşekkürler!!!

Sayfa başına git