Sağlıksız besin alışkanlığı kanser nedeni

Sağlıksız besin alışkanlığı kanser nedeni
20 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 115 kez okundu.

Dünyada yapılan bilimsel incelemeler sonucunda diyet ve kanser aralarında kuvvetli bir ilişki olduğu görüldü.

İşte gıda ve kanser ilişkisi…

– Batı tarzı beslenmede yağ oranı yüksek hayvansal proteinli gıda ile beslenme ön plandadır ve lifli yiyecek tüketimi azdır. Aşırı et, dolayısı ile hayvansal proteini fazla bitiren ülkelerde meme, rahim, prostat, kalın barsak-rektum, pankreas ve böbrek kanserleri, hayvansal proteini eksik tüketen ülkelerden daha fazla görülür. Yağsız hayvansal protein tüketiminin kanserle ilişkili olmadığı biliniyor. Yağsız et, süt ve yarı besinlerin tüketimi kanser riskini arttırmaz.

– Ahenkli olarak her gün tüketilen 100 gram etin kalın bağırsak-rektum kanseri riskini yüzde 29, 50 gram şarküteri ürününün ise riski yüzde 21 artırdığı görülmüştür.

– Sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller tanelerinin dış kısmında posalı maddeler bulunur. Bu gıdalar posa alımını arttırıp bağırsakların uyumlu çalışmasını sağlayarak kalın bağırsak-rektum kanserinin önlenmesinde etkindir. Bol sebze ve meyve ve diğer posalı yiyecek ile besin kolorektal kanser oluşumunu yüzde 20 – 40 oranında azaltır.

– Sebze ve meyveler hem posa oluşturarak bağırsak kanseri için, keza de içerdiği vitaminlerin antioksidan özellikleriyle tüm kanserlerden korunmak için faydalıdır. En fazla A,C,D ve E vitaminin antioksidan özelliği ön plana çıkarlar. Antioksidanlarla ilgili laboratuar ve hayvan çalışmaları umut verici olmakla beraber insan çalışmalarının sonuçları çelişkilidir. Bu konuyla ilgili araştırmalar sürüyor.

– Tütsülenmiş balık ve et yüksek tuz içiren gıda(salamura) nitrit taşıyan işlenmiş et ve konserve tüketilen toplumlarda mide kanseri sıklığı keskin olarak yüksektir. Buna en iyi misal Japonya’dır. Dünyada mide kanserinin en sık olduğu ülke olan Japonya’dan diğer ülkelere dışarı giden göçmenlerde on yıllar içinde mide kanseri sıklığı azalır ve yerleştikleri ülkedeki mide kanseri sıklığına geriler. Bu durum diyetin bu hastalığın oluşumun ne değin etkin olduğunu gösterir.

– Son incelemeler batılı toplumlarda erkeklerde kanserlerin takriben yüzde 10,8’i, kadınlarda yüzde 4,5’i alkol tüketiminden kaynaklandığını gösteriyor. Risk, içki türüne tarafından değil, günde içilen alkol miktarına kadar artıyor. Günde bir kadehin ağız, boğaz ve gırtlak kanseri riskini yüzde 168, yemek borusu kanseri riskini yüzde 28, meme kanseri riskini yüzde 10 ve kalın bağırsak-rektum kanseri riskini yüzde 9 artırabilir.

– Sigara ve tütün kullanımından sonradan, erkeklerde maksimum kansere yol açan neden, yeterince sebze ve meyve yememeleri; kadınlardaysa şişmanlıktır.

– Yapılan araştırmalarda haftada en az 3 gün, günde en az 30 dakikalık fiziksel faaliyetin, kalın barsak, meme ve rahim kanseri riskini, meyve sebze tüketiminin artırılmasının ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, akciğer ve mide kanseri riskini azalttığını vurgulanmakta ve Akdeniz tarzı diyet önerilir.

– Bilhassa meme, kalın bağırsak-rektum endometrıyum ve yemek borusu kanseri obez bireylerde sıradan ağırlıktakilere tarafından daha fazla görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git